Myselfbook - Poradnik – szybkie wskazówki

 

Jak dodać zdjęcia z dysku komputera?

 
Aby dodać zdjęcie kliknij niebieski przycisk z plusem (1).

 

 
Wciśnij przycisk Z komputera (2).

 

 
Zaznacz zdjęcia, które chcesz wgrać i kliknij przycisk Otwórz (3).

 

 
Poczekaj, aż zdjęcia zostaną przygotowane do wgrania

 

 
W panelu po lewej stronie pokażą się wybrane przez Ciebie zdjęcia. Kręcące się kółko pod zdjęciami (5) oznacza zdjęcia przygotowane do wgrania, liczby obok niego mówią ile zdjęć zostało już przesłanych na nasz serwer. Gdy zdjęcia są wgrane kółko znika. Aby projektować zdjęcia nie muszą być wgrane, pracujesz na wygenerowanych podglądach i  miniaturkach fotografii, ale aby poprawnie zapisać projekt lub złożyć zamówienie wszystkie zdjęcia muszą być wgrane.

 

 

Jak wypełnić projekt zdjęciami?

 
Po wgraniu zdjęć do kreatora złap i przeciągnij i upuść zdjęcie na wybrane pole zdjęciowe (dookoła wskazanego pola wyświetli się niebieska ramka).

 

 
Kliknij dwukrotnie na dodane zdjęcie. Zdjęcie możesz wykadrować, obrócić. Kliknij jeden raz na zdjęcie, a pojawią się na górnym menu opcje edycji zdjęcia: efekty, dodanie ramki, cienia, przezroczystości, maski.

 

 

Jak automatycznie wypełnić projekt zdjęciami?

Po wgraniu zdjęć do kreatora kliknij przycisk Autouzupełnianie (1)

 

 
Po chwili Twoja książka wypełni się zdjęciami. Pamiętaj, aby przejrzeć projekt i nanieść ewentualne poprawki.

 

 

Jak wykadrować zdjęcie?

1. Kliknij na zdjęcie, dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Kadruj (2) lub kliknij szybko dwukrotnie na zdjęcie (3)

 

 
Gdy otworzy się ekran kadrowania, możesz przesuwać okienko (4) do kadrowania łapiąc za nie oraz zmniejszać jego rozmiar suwakiem (5) w prawym dolnym rogu. Gdy ustawisz kadrowanie zatwierdź je zielonym przyciskiem (6).

 

 

Jak obrócić zdjęcie?

 
1. Kliknij na zdjęcie, dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Orientacja (2)

 

 
Obrócić zdjęcie możesz przesuwając suwak (3) lub wpisując wartość w odpowiednie pole (4) na klawiaturze. Możesz też obrócić zdjęcie o 45 stopni naciskając przycisk Obróć obiekt (5).

 

 
Możesz także zrobić odbicie lustrzane zdjęcia w pionie lub poziomie. Mając zaznaczone zdjęcie wciśnij przycisk Przerzuć w pionie lub Przerzuć w poziomie (6)

 

 

Jak dodać ramkę do zdjęcia?

 
Kliknij na zdjęcie (1), dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Obramowanie (2).

 

 
3Włącz ramkę klikając przycisk włącznika (3). Grubość ramki możesz zwiększyć suwakiem Rozmiar Obramowania (4). Możesz również zaokrąglić ramce rogi suwakiem Rozmiar rogu (5). Możesz wybrać kolor ramki z palety kolorystycznej (6)

 

 

Jak zaokrąglić rogi zdjęcia?

 
1. Kliknij na zdjęcie, dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Kształt (2)

 

 
Możesz regulować wielkość rogów przesuwając suwak Rozmiar Rogu (3)

 

 

Jak zmienić kształt pola zdjęciowego z prostokątnego na owalny?

1. Kliknij na zdjęcie, dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Kształt (2)

 

 
Kształt pola zdjęciowego możesz zmienić klikając przycisk Owal (3)

 

 

Jak nadać zdjęciu efekt przezroczystości?

 
1. Kliknij na zdjęcie, dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Przezroczystość (2)

 

 
Przezroczystość zdjęcia możesz ustawić przesuwając suwak Przezroczystość (3). 10% to największa przezroczystość jaką się da ustawić w programie a 100% to brak przezroczystości

 

 

Jak uczynić zdjęcie czarno-białym lub nadać mu efekt sepii?

1. Kliknij na zdjęcie, dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Efekt (2)

 

 
Aby włączyć efekt kliknij odpowiednią ikonkę. Opcje w kolejności od lewej: oryginalny kolor zdjęcia, zdjęcie czarno-białe, sepia (3).

 

 

Jak rozjaśnić/przyciemnić zdjęcie lub nadać mu większy/mniejszy kontrast?

 
1. Kliknij na zdjęcie, dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Autokorekta (2)

 

 
Możesz zwiększyć lub zmniejszyć kontrast zdjęcia przesuwając suwak Kontrast (3), a także rozjaśnić lub ściemnić zdjęcie przesuwając suwak Jasność (4)

 

 

Jak dodać cień pod zdjęciem?

 
Kliknij na zdjęcie (1), dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Cień (2)

 

 
Naciśnij przycisk włączający cień(3). Możesz dostosować wygląd cienia do własnych potrzeb. Możesz zmieniać kolor cienia(4), rozmiar(5), Kąt padania cienia(6) i przezroczystość(7)

 

 
Możesz przesuwać pasek narzędzi strzałkami nawigacji aby dostać się do kolejnych funkcji. Edytując wygląd cienie możesz zmienić suwakiem jego rozmazanie (8) lub przesunięcie (9)

 

 

Jak nałożyć maskę na zdjęcie i ją usunąć?

 
Kliknij na zdjęcie (1), dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Maski (2) na pasku górnego menu lub pasku szybkiego dostępu.

 

 
Chwyć, przeciągnij i upuść maskę na wybrane zdjęcie (3).

 

 
Nałożoną maskę możesz usunąć klikając przycisk z przekreślonym (4), czerwonym kwadratem.

 

 

Jak dopasować zdjęcie do wielkości strony/rozkładówki?

 
Kliknij na zdjęcie (1), dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Dopasuj (2)

 

 
Aby dopasować wielkość zdjęcia do strony kliknij przycisk Strona (3)

 

 
Aby dopasować wielkość zdjęcia do rozkładówki kliknij przycisk Rozciągnij (4)

 

 

Jak wyrównać pole zdjęciowe do środka strony/rozkładówki?

W kreatorze online znajdują się inteligentne linie pomocnicze, które pomogą ustawić odpowiednio obiekty. Prowadnice włączone są domyślnie w kreatorze online. Jeżeli przy przesuwaniu obiektów nie pojawiają się linie to upewnij się że przycisk Inteligentne prowadnice (1) jest włączony.

 

 
Korzystając z inteligentnych prowadnic możesz ustawić obiekty względem strony. Ciemnoróżowe prowadnice pomogą ustawić zdjęcie na środku strony w pionie i w poziomie.

 

 
Korzystając z inteligentnych prowadnic możesz ustawić obiekty względem rozkładówki – dwóch storn. Ciemnoróżowe prowadnice pomogą ustawić zdjęcie na środku rozkładówki w pionie i w poziomie.
Możesz również skorzystać z opcji znajdującej się w menu górnym Wyrównaj. Dostępne opcje: Wyrównaj pionowo (1)– wyrównuje obiekt pionowo względem strony, Wyrównaj poziomo (2) – wyrównuje obiekt względem pojedynczej strony, Rozciągnij (3)– wyrównuje obiekty poziomo względem rozkładówki (2 sąsiadujących stron)

 

Jak przesunąć zdjęcie pod/nad inne zdjęcie?

Jeżeli chcesz przesunąć zdjęcie pod lub nad inne zdjęcie kliknij na zdjęcie, które chcesz przesunąć, dookoła niego pojawi się czarna ramka. Kliknij przycisk Organizuj (1)

 

 
Jeżeli chcesz przesunąć zdjęcie pod inne zdjęcie wciśnij przycisk Wstecz( 3). Jeżeli chcesz przesunąć nad inne zdjęcie wciśnij przycisk Do przodu (4). Jeżeli jest więcej zdjęć i chcesz przesunąć zdjęcia na sam spód, aby znajdowało się pod wszystkimi zdjęciami kliknij przycisk Do tyłu (5), a jeżeli chcesz zdjęcie przesunąć nad wszystkie zdjęcia kliknij przycisk Na przód (6).

 

 

Jak równo rozmieszczać zdjęcia i inne obiekty?

 
W kreatorze online znajdują się inteligentne linie pomocnicze, które pomogą ustawić odpowiednio obiekty. Niebieskie prowadnice pomogą ustawić zdjęcia i kliparty względem siebie – górnych, dolnych oraz bocznych krawędzi, a także środków zdjęć.

 

 
Przybliżysz jedno zdjęcie do drugiego to w pewnym momencie drugie zdjęcie przyciągnie to pierwsze. Efektem będzie równo przylegające do siebie zdjęcia.
 
Jeżeli przy przesuwaniu obiektów nie pojawiają się linie to upewnij się że przycisk Inteligentne prowadnice (1) jest włączony.
Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad położeniem i rozmiarem zdjęć użyj opcji Wymiar i pozycja (2).
Kliknij na pole tekstowe z wartościami i zmień Szerokość i Wysokość (3) obiektu. Włączenie opcji Zachowaj proporcje (4) umożliwi zmianę tylko jednej wartości, druga wartość zmieni się automatycznie z zachowaniem proporcji zdjęcia. Zmieniając wartości Z lewej i Do góry (5) rozmieścisz zdjęcie z użyciem precyzyjnych współrzędnych. Odległość jest mierzona zawsze względem lewego górnego narożnika rozkładówki. Możesz także zmienić jednostki (6) w których wartości w polach są wyświetlane.

 

Jak wstawić zdjęcie gdy nie ma gotowego pola zdjęciowego?

 dodawanie_zdjec_01
1. Aby dodać zdjęcie złap zdjęcie z lewego panelu, 2. przeciągnij i upuść w dowolne miejsc.

 

 Screen Shot 02-24-17 at 02.11 PM 001
 3. Zdjęcie zostało dodane. Możesz je teraz poddać dalszej edycji.

 

 dodawanie_zdjec_03
4. Drugim sposobem na dodanie zdjęcia jest utworzenie pola zdjęciowego. Kliknij przycisk Dodaj pole zdjęciowe.

 

 dodawanie_zdjec_04
5. Gdy pojawi się pole zdjęciowe, złap, przeciągnij i upuść na nie zdjęcie.

 

 Screen Shot 02-24-17 at 02.12 PM 003
6. Zdjęcie zostało dodane. Możesz je teraz poddać dalszej edycji

 

 

Jak zwiększyć/zmniejszyć pole zdjęciowe?

 zwiekszanie_boxa_01
1. Kliknij na zdjęcie, dookoła niego pojawi się czarna ramka. Na czarnej ramce znajdują się szare kropki. Złapanie i przeciągnięcie jednej z nich spowoduje zwiększenie lub zmniejszenie pola zdjęciowego w danym kierunku.

 

 zwiekszanie_boxa_02
2. 3. Złapanie i przeciągnięcie bocznych, dolny lub górnych kropek spowoduje powiększenia pola zdjęciowego w bok lub w górę lub w dół. 4. Złapanie i przeciągnięcie narożnych kropek spowoduje powiększenie pola zdjęciowego w 2 kierunkach naraz.

 

 

Jak dodać lub usunąć strony w projekcie?

 dodawanie_stron_01
1. W celu dodania dodatkowych stron kliknij na strony, w dolnym panelu nawigacji, przed którymi chcesz wstawić dodatkowe strony. 2. Następnie kliknij przycisk Wstaw Stronę.

 

 Screen Shot 02-24-17 at 02.53 PM
3. W kreatorze pokażą się dwie puste strony lub cała rozkładówka (w zależności od rodzaju produktu). Nie ma możliwości dodania tylko jednej strony. Ilość dodanych stron musi być parzysta.

 

 dodawanie_stron_04
4. Aby usunąć strony z projektu kliknij na wybrane strony, w dolnym panelu nawigacji a następnie kliknij przycisk Usuń Stronę

 

 dodawanie_stron_05
Zostaniesz poproszony o potwierdzenie usunięcia stron (5). Kliknij zielony przycisk w celu potwierdzenia. Dwie sąsiadujące strony zostaną usunięte. Nie da się usunąć pojedynczej strony.

 

 

Jak zmienić kolejność stron w projekcie?

 
Aby zmienić kolejność stron, chwyć ikonę strony w dolnym panelu nawigacji (1).

 

 
Przeciągnij je i upuść pomiędzy wybrane przez siebie strony (2).

 

 

Jak dodać lub zmienić tło w projekcie?

 
Aby dodać lub zmienić tło kliknij przycisk Tło (1).

 

 
Chwyć wybrane przez siebie tło, przeciągnij i upuść na stronę (2) gdzie chcesz je dodać lub zmienić. Strona na którą ma być umieszczone tło zostanie zaznaczona ciemnoniebieską ramką.

 

 
Po upuszczeniu, tło zmieni się automatycznie. Zaznaczone tło, tak jak zdjęcia, można poddawać edycji. Po kliknięciu w tło możesz wybrać określone funkcje na górnym panelu narzędziowym i zmieniać jego przezroczystość, kontrast, jasność, itp.

 

 

Jak dodać clipart?

Aby dodać clipart kliknij przycisk Cliparty (1).

 

 
Wybierz jeden z clipartów na liście w górnym panelu. Możesz z listy wybrać kategorię clipartów (2).
 
Chwyć z górnej belki clipart, trzymając przycisk myszy przeciągnij i upuść w wybranym przez siebie miejscu.
Podczas przesuwania clipartu pojawią się Inteligentne prowadnice. Ciemnoróżowe prowadnice pomogą ustawić obiekt na środku strony w pionie i w poziomie. Niebieskie prowadnice pomogą ustawić cliparty względem innych obiektów – górnych, dolnych oraz bocznych krawędzi, a także środków zdjęć.

 

Jak ukryć już wykorzystane zdjęcia w projekcie?

 ukrywanie_01
 1. Kliknij przycisk sortowania w lewym panelu zdjęciowym.

 

 ukrywanie_02
 2. Po wysunięciu się menu, kliknij przycisk Ukryj używane obrazki. Włączona opcja podświetli się na zielono. W panelu będą widoczne tylko nieużyte jeszcze zdjęcia. Ponownie kliknięcie wyłączy ukrywanie.

 

 

Jak sortować zdjęcia?

 ukrywanie_01
1. Kliknij przycisk sortowania w lewym panelu zdjęciowym.

 

 sortowanie_02
2. Kliknij jeden z przycisków w rozwijanym menu aby posortować zdjęcia po dacie, rozmiarze, orientacji, ilości użyć. Przyciskami rosnąco, malejąco ustaw hierarchie sortowania.

 

 

Jak usunąć dodane zdjęcia z panelu bocznego?

 usuwanie_zdjec_01
1. Kliknij przycisk wysuwający panel zdjęć.

 

 usuwanie_zdjec_02
2. Zaznacz zdjęcia do usunięcia i kliknij przycisk kosz. Możesz zaznaczyć kilka zdjęć klikając je po kolei z wciśniętym klawiszem Ctrl.

 

 usuwanie_zdjec_03
3. Zaznaczać zdjęcia można także przez przeciągnięcie. Kliknij gdzieś obok zdjęcia i nie puszczając przycisku przeciągnij kursor w inne miejsce. Zdjęcia w obrębie przerywanej ramki zostaną zaznaczone.

 

 

Jak zmienić styl strony?

 
Kliknij przycisk Style stron (1).
Z górnej belki (2) wybierz nowy styl strony, przeciągnij go trzymając prawy przycisk myszy na strony (3).

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz